W grudniu 2024 r. zakończono realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek i lektur.
Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 5000 zł.
Dzięki wsparciu finansowemu zakupiono łącznie 84 nowości wydawniczych z przeznaczeniem na uzupełnienie księgozbioru biblioteki.
Wychowawcy i nauczyciel bibliotekarz wraz z uczniami zrealizowali w ramach programu projekty, tj.:
* Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja czytelnicza – obchodzona co roku 29 września, w rocznicę urodzin pisarki Janiny Porazińskiej – w naszej szkole rozpoczęła się od czytania fragmentów książek przez nauczycieli. Wszystkie klasy wykonały wspólne plakaty prezentujące w ciekawy sposób okładkę książki i zamieściły ją na drzwiach wejściowych do swoich sal lekcyjnych. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III spędziły wyjątkowy czas na świeżym powietrzu losując tytuły książek, które czytali im ich starsi koledzy i koleżanki.
* Przerwa na czytanie (31 października 2023 r.). Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W akcji wzięło udział 124 uczniów z klas od 0 do 8.
* Czytelnicza akcja: „Poczytaj mi kolego - mali czytają dużym, duzi czytają małym”, w której chętni uczniowie spędzali czas na wspólnym czytaniu i słuchaniu wybranych przez nich utworów angażujących do aktywnego słuchania przez zabawy, konkursy, pytania (również za pomocą teatrzyku Kamishibai – zakupionego z funduszy NPRCz).
* Dwukrotna akcja biblioteczna: „Jesienne spotkania z książką” – Kiermasz Książki we współpracy z księgarnią Tuliszków, która przygotowała dla naszej szkoły dedykowaną ofertę wydawniczą. W Kiermaszu udział wzięli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Pozyskane ze sprzedaży książek środki przeznaczone zostały na zakup nowości. Książki prezentowane były na bieżąco w bibliotece szkolnej i wypożyczane uczniom poszczególnych klas.
* Udział w programie „Biblioteka – dobre miejsca dla człowieka”. Szkolna biblioteka bierze udział w tym programie już od października 2023 roku. Jednym z działań, które znalazło swoje miejsce w naszej bibliotece była akcja zatytułowana: „W bibliotece damy ci spokój”. Polegała ona na przedstawieniu biblioteki uczniom jako bezpiecznego miejsca, azylu od nadmiaru bodźców, gwaru i stresu; miejsca, w którym nic nie muszą, za to mogą się wyciszyć i odpocząć psychicznie. Uczniowie mogli spędzić czas na indywidualnym czytaniu książek codziennie od godz. 7 rano do pierwszych zajęć lekcyjnych. Działanie było przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Drugim działaniem w ramach programu były cykliczne spotkania z książką dla uczniów klas 1-3, którzy wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzali bibliotekę w wybrany dzień tygodnia, spędzając czas na indywidualnej lekturze. Nadrzędnym celem było pokazanie jak wiele radości może przynieść obcowanie z książką, którą można było wybrać samemu lub przedyskutować to z koleżanką czy kolegą albo znaleźć tą jedyną pod wpływem dyskretnych wskazówek nauczyciela.
* Spotkanie z panią Krystyną Chowaniec, autorką książki Niezwykłe historie - Orzeł z Budapesztu. Spotkanie miało miejsce 11 marca 2024 roku. Dotyczyło historii Jana Łożańskiego, związanego z mieszkańcami Długiego oraz Zarszyna. Aktyw biblioteczny, aby wprowadzić w klimat książki i przybliżyć uczniom historię żołnierzy wyklętych, przygotował wystawę okolicznościową poświęconą żołnierzom niezłomnym.
* Wiosenne wierszowanie. 22 kwietnia 2024 r., uczniowie klas od 0 do 3 uświetnili Dzień Ziemi recytacją wierszy o tematyce wiosennej. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów. Wszyscy zostali obdarowani nagrodami – w części wykonanymi własnoręcznie przez aktyw biblioteczny.
* Wycieczka do Gminnej Biblioteki w Zarszynie dla klasy 2, pod hasłem: „Biblioteka to nie tylko książki”. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania gminnej biblioteki publicznej. Obejrzeli zbiory gromadzone w wypożyczalni i czytelni. Szczególną uwagę uczniów zwróciły piękne wydania książek i czasopism oraz gry edukacyjne i kącik czytelniczy dla najmłodszych.
* Konkursy: „Najbardziej Rozczytana Klasa”; „Najlepsi Czytelnicy”; „Czytelnik roku”; „Moja recenzja książki”; „Ilustracja do książki”.
* Akcje czytelnicze: „Wypożycz serię na ferie” oraz „Książki pachnące latem”, tj. udostępnianie uczniom księgozbioru na okres ferii i wakacji.
* Lekcje biblioteczne.
* List do rodziców – na temat ważności kształtowania u dzieci nawyku czytania.
Efekty i wnioski:
Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne, pięknie wydane książki, bestsellery, pozycje poczytnych autorów.
Ciekawie doposażony księgozbiór pozwoli uczniom rozwijać zamiłowania czytelnicze, kształtować inteligencję emocjonalną oraz efektywnie spędzać wolny czas.
Wybór i zakup książek dostosowanych do upodobań uczniów spowodował wyraźne zwiększenie zainteresowania zarówno książką, jak i biblioteką.