• Uczniowie naszej szkoły z wizytą u Państwa Węgrzynów w ramach projektu „Cepy i kormony – prace polowe Zarszyna i okolic”

        • 13.05.2024
        • W dniu 9 maja br. grupa wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Długiem (Izabela Demkowska, Kinga Kowalewska, Zuzanna Lutecka, Szymon Szajna, Kinga Warchoł) w ramach projektu „Cepy i kormony – prace polowe Zarszyna i okolic” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska Edycja 2024 realizowanego przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie wspólnie z opiekunką Danutą Dec wybrała się do Państwa Ryszardy i Eugeniusza Węgrzynów na spotkanie dotyczące dawnych prac polowych w Długiem. W spotkaniu uczestniczyły również Aleksandra Małek, Maria Grabowska, Renata Twardy i Irena Kasza.

          W miłej i serdecznej atmosferze, w altanie, przy słodkim poczęstunku obecne seniorki i gospodarz domu opowiadali wolontariuszom o pracy na polu dawniej. W ponad dwugodzinnym spotkaniu omówiony został roczny kalendarz pracy rolnika. Pytań było sporo, podziwu dla pracy w polu opowiadających również.

          Później nastąpił pokaz sprzętu używanego dawniej przy pracach polowych. Wolontariusze zobaczyli m.in. płużek, pług, koleczka, kosę z kabłąkiem, części wozu drabiniastego. W czasie zwiedzania uwagę uczniów zwróciła kwoka z małymi kurczątkami i wóz konny.

          Jednak największą atrakcją okazała się nauka zawiązywania „kormonów” i próba sadzenia z nich ziemniaków. Ta część praktyczna odbywała się już na poletku innego gospodarza.

        • Projekt Stowarzyszenia "Inicjatywa" : „CEPY, KORMONY – PRACE POLOWE MIESZKAŃCÓW ZARSZYNA I OKOLIC”

        • 13.05.2024
        • Zarszyńskie Stowarzyszenie „Inicjatywa” realizuje projekt: „Cepy i kormony – prace polowe mieszkańców Zarszyna i okolic”, w ramach którego postanowiło udokumentować dawne prace polowe, popularyzować je, a zebrane materiały /wywiady, archiwalne zdjęcia/ zebrać i wydać w formie publikacji. W projekcie biorą udział uczniowie czterech szkół podstawowych z Gminy Zarszyn – z Bażanówki, Długiego, Jaćmierza i Zarszyna.

          Jednym z zadań, które będą realizowali, są wywiady ze starszymi mieszkańcami wsi. Aby dobrze przygotować się do rozmów, wolontariusze wzięli udział w szkoleniu, które przygotowała i prowadziła Danuta Dec, nauczycielka historii, autorka kilkudziesięciu artykułów dotyczących tematyki regionalnej ilokalnej historii, współautorka książki: "Monografia Zarszyna i Posady Zarszyńskiej". Temat szkolenia brzmiał: „Archiwizacja historii mówionej i przeprowadzenie badań terenowych z osobami starszymi”. Danuta Dec omówiła szczegółowo zasady przeprowadzania wywiadów, sposób formułowania pytań i podkreśliła ważność kulturalnego zachowania wolontariuszy podczas spotkań. Następnie grupa 21 uczniów wzięła udział w warsztatach, podczas których, dobrani w pary, przeprowadzali ze sobą krótkie wywiady.

          Już niedługo wolontariusze będą mogli wykorzystać wiedzę i umiejętności podczas rozmów z mieszkańcami swoich wsi o dawnych pracach polowych.

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • Nowy projekt Stowarzyszenia "Inicjatywa" w Zarszynie

        • 13.05.2024
        • Z radością informujemy, że Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie rozpoczyna realizację projektu: „Cepy i kormony – prace polowe mieszkańców Zarszyna i okolic” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska Edycja 2024.

          Celem projektu jest udokumentowanie dawnych prac polowych naszych przodków, ich popularyzacja oraz opracowanie zebranych materiałów w formie publikacji, która będzie zawierała opis dawnych prac polowych i ludowych sposobów leczenia (ziołolecznictwo), zdjęcia z udziału młodzieży w pracach polowych i archiwalne fotografie związane z tą tematyką. W ubiegłym roku, dzięki realizacji projektu NCK, wydaliśmy publikację o dawnych rzemieślnikach, zawodach i pasjach, a tegoroczna publikacja będzie związana z pracami polowymi.

          Zaplanowano też cykl szkoleń dla młodzieży związanych z dawnymi zajęciami mieszkańców naszego regionu (zajęcia zielarskie, warsztaty robienia przetworów, kuchni ludowej, udział w tradycyjnych żniwach w skansenie w Sanoku, warsztaty garncarstwa na kole). Odbędzie się również konferencja etnograficzna na temat dawnych prac polowych, szkolenie dla wolontariuszy na temat archiwizacji historii mówionej i badania terenowe polegające na zbieraniu przez młodzież materiałów od osób starszych o dawnych pracach polowych. Podsumowaniem zadania będzie biesiada ludowa. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy!

          Członkowie Stowarzyszenia „Inicjatywa”

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. J. Stapińskiego w Długiem
        • (+13) 46-71-036
        • Długie, ul. Sanocka 121 38-530 Zarszyn Poland
        • Adresem Elektronicznej Skrzynki Podawczej jest - /SPDlugieSanocka/SkrytkaESP
      • Logowanie

    • liczba odwiedzin: 46273