• WARSZTATY WIKLINIARSKIE

        • 26.07.2023
        • Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  25.07.2023 r. warsztaty wikliniarskie w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej. Wzięli w nich udział wolontariusze – uczniowie ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Katarzyna Onacko,  mistrzyni koszykarstwa – plecionkarstwa, wykładowczyni Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

          W cudownej, twórczej atmosferze, w skupieniu, nasi wolontariusze wykonali z wikliny wieńce, które będą bazą do przygotowania dekoracji okolicznościowych oraz kwiaty – z plecionym środkiem, płatkami i listkami. Uczniowie podkreślali, że wikliniarstwo wymaga cierpliwości i uwagi, czego na pewno im nie zabrakło, bo wszystkie prace zachwycały precyzją i starannością wykonania. Prace będą wystawione podczas biesiady podsumowującej, a po niej wrócą do twórców – wolontariuszy.

           

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • II CZĘŚĆ WARSZTATÓW CERAMICZNYCH

        • 12.07.2023
        • Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie w ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  10.07.2023 r. drugą część warsztatów ceramicznych dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzui Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Aneta Szałankiewicz, dyrektorka GOK w Besku i wolontariuszka Izabela Wielobób. To była druga część warsztatów. Wcześniej uczestnicy wykonali z gliny paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których będą przyklejone magnesy. Wszystkie prace zostały wypalone w piecu. Podczas drugiej części zajęć uczestnicy szkliwili swoje prace. Zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach. Dobierali kolory szkliw i nanosili je na swoje patery, kubki i małe elementy dekoracyjne – serduszka, gwiazdki, kwiatki. Po wyschnięciu prace znów trafią do pieca, by kolory stały się żywe i wyraźne a prace trwałe.

          Podkreślić należy, że nasi wolontariusze pracowali wyjątkowo solidnie, byli aktywni, kreatywni, pomagali sobie nawzajem. Po zajęciach posprzątali salę.

           

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • WARSZTATY KUCHNI REGIONALNEJ

        • 10.07.2023
        • Trwa realizacja projektu Stowarzyszenia „Inicjatywa”: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023.

          4 lipca odbyły się w Posadzie Zarszyńskiej warsztaty tradycyjnej kuchni ludowej przeprowadzone przez członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Nasi wolontariusze – uczniowie szkół podstawowych z Bażanówki, Długiego, Jaćmierza i Zarszyna, zostali podzieleni na pięć zespołów. Każdy zespół pracował pod opieką pań z KGW w Posadzie Zarszyńskiej i przygotowywał jedno z zaplanowanych dań regionalnych: proziaki z masłem czosnkowym lub powidłem śliwkowym, czyli wersją na słodko, pierogi z ziemniakami i twarogiem, pierogi pieczone z ciasta drożdżowego z kapustą i twarogiem, żurek na kościach wędzonych z boczkiem i kanapki z pastą z twarogu, pastą z twarogu z papryką mieloną, ogórkiem kiszonym, jajkiem na twardo i kiełbasą. Ten ostatni przysmak to dawna, lokalna specjalność przygotowywana zawsze na lokalne biesiady, festyny i zabawy.

          Pracy było moc, ale nasi wolontariusze pod czujnym okiem pań z KGW, wspaniale sobie radzili. Lepili pierogi, wykrawali z ciasta proziaczki, robili kanapki, masło czosnkowe, przyprawiali żurek, formowali pierożki z ciasta drożdżowego. Na koniec warsztatów wszyscy zasiedli do stołów i mieli okazję spróbować każdego dania.  Puste talerze dowiodły, że wszystko wyjątkowo im smakowało i na pewno spróbują w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności.

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. J. Stapińskiego w Długiem
        • (+13) 46-71-036
        • Długie, ul. Sanocka 121 38-530 Zarszyn Poland
        • Adresem Elektronicznej Skrzynki Podawczej jest - /SPDlugieSanocka/SkrytkaESP
      • Logowanie

    • liczba odwiedzin: 45291