• Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

        • 01.09.2023
        • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

          Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024 w naszej Szkole rozpocznie się mszą świętą 4 września 2023 r. o godz. 8:00 w Kościele pw. Świętej Królowej Jadwigi w Długiem. Następnie o godz. 9:00 spotkamy się na boisku sportowym Orlik. Jeżeli będzie padać, spotkanie odbędzie się na górnym korytarzu.

          Serdecznie zapraszam,

          Dyrektor SP Długie

        • WARSZTATY WIKLINIARSKIE

        • 26.07.2023
        • Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  25.07.2023 r. warsztaty wikliniarskie w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej. Wzięli w nich udział wolontariusze – uczniowie ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Katarzyna Onacko,  mistrzyni koszykarstwa – plecionkarstwa, wykładowczyni Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

          W cudownej, twórczej atmosferze, w skupieniu, nasi wolontariusze wykonali z wikliny wieńce, które będą bazą do przygotowania dekoracji okolicznościowych oraz kwiaty – z plecionym środkiem, płatkami i listkami. Uczniowie podkreślali, że wikliniarstwo wymaga cierpliwości i uwagi, czego na pewno im nie zabrakło, bo wszystkie prace zachwycały precyzją i starannością wykonania. Prace będą wystawione podczas biesiady podsumowującej, a po niej wrócą do twórców – wolontariuszy.

           

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • II CZĘŚĆ WARSZTATÓW CERAMICZNYCH

        • 12.07.2023
        • Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie w ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  10.07.2023 r. drugą część warsztatów ceramicznych dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzui Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Aneta Szałankiewicz, dyrektorka GOK w Besku i wolontariuszka Izabela Wielobób. To była druga część warsztatów. Wcześniej uczestnicy wykonali z gliny paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których będą przyklejone magnesy. Wszystkie prace zostały wypalone w piecu. Podczas drugiej części zajęć uczestnicy szkliwili swoje prace. Zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach. Dobierali kolory szkliw i nanosili je na swoje patery, kubki i małe elementy dekoracyjne – serduszka, gwiazdki, kwiatki. Po wyschnięciu prace znów trafią do pieca, by kolory stały się żywe i wyraźne a prace trwałe.

          Podkreślić należy, że nasi wolontariusze pracowali wyjątkowo solidnie, byli aktywni, kreatywni, pomagali sobie nawzajem. Po zajęciach posprzątali salę.

           

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • WARSZTATY KUCHNI REGIONALNEJ

        • 10.07.2023
        • Trwa realizacja projektu Stowarzyszenia „Inicjatywa”: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023.

          4 lipca odbyły się w Posadzie Zarszyńskiej warsztaty tradycyjnej kuchni ludowej przeprowadzone przez członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Nasi wolontariusze – uczniowie szkół podstawowych z Bażanówki, Długiego, Jaćmierza i Zarszyna, zostali podzieleni na pięć zespołów. Każdy zespół pracował pod opieką pań z KGW w Posadzie Zarszyńskiej i przygotowywał jedno z zaplanowanych dań regionalnych: proziaki z masłem czosnkowym lub powidłem śliwkowym, czyli wersją na słodko, pierogi z ziemniakami i twarogiem, pierogi pieczone z ciasta drożdżowego z kapustą i twarogiem, żurek na kościach wędzonych z boczkiem i kanapki z pastą z twarogu, pastą z twarogu z papryką mieloną, ogórkiem kiszonym, jajkiem na twardo i kiełbasą. Ten ostatni przysmak to dawna, lokalna specjalność przygotowywana zawsze na lokalne biesiady, festyny i zabawy.

          Pracy było moc, ale nasi wolontariusze pod czujnym okiem pań z KGW, wspaniale sobie radzili. Lepili pierogi, wykrawali z ciasta proziaczki, robili kanapki, masło czosnkowe, przyprawiali żurek, formowali pierożki z ciasta drożdżowego. Na koniec warsztatów wszyscy zasiedli do stołów i mieli okazję spróbować każdego dania.  Puste talerze dowiodły, że wszystko wyjątkowo im smakowało i na pewno spróbują w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności.

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu.

        • WARSZTATY CERAMICZNE

        • 30.06.2023
        • Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  29.06.2023 r. warsztaty ceramiczne dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. W warsztatach prowadzonych przez doświadczoną instruktorkę Anetę Szałankiewicz i wolontariuszkę Izabelę Wielobób wzięło udział 20 uczniów biorących udział w projekcie. To była pierwsza część warsztatów. Z gliny uczniowie wykonali paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których dodamy magnesy. Nasi podopieczni pracowali wyjątkowo sumiennie i byli aktywni do końca zajęć, a potem posprzątali swoje stanowiska pracy i pomogli uporządkować salę. 10 lipca br. odbędzie się druga część zajęć. Nasze prace, już po raz pierwszy wypalone, będziemy szkliwić, by były piękne, kolorowe i trwałe.

           

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • "Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość"

        • 28.06.2023
        • Stowarzyszenie „Inicjatywa” rozpoczęło realizację projektu Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023.

          W sali Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej odbyła się Konferencja etnograficzna dla młodzieży i lokalnej społeczności: „Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość” przeprowadzona przez Marię Grabowską, ekspertkę ds. kultury ludowej, przewodniczkę po Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, znawczynię muzyki ludowej, lokalnej historii i tradycji, autorkę książek i ponad 40 artykułów dotyczących historii lokalnej. W konferencji wzięli udział wolontariusze i mieszkańcy Gminy Zarszyn. Maria Grabowska przygotowała bardzo interesujący wykład o ginących zawodach, i prezentację multimedialną zawierającą ponad 90 slajdów. Przedstawiła na nich zdjęcia miejsc, narzędzi, wyrobów dawnych rzemieślników. Opowiedziała szczegółowo o pracy cieśli, kowala, kołodzieja, stolarza, rymarza, szewca, garbarza, krawca, garncarza, zduna.

          W Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej odbyło się również szkolenie dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Jaćmierzu, Bażanówce i Długiem. Szkolenie przeprowadziła Danuta Dec, nauczycielka historii specjalizująca się w etnografii, autorka kilkudziesięciu artykułów dotyczących tematyki regionalnej i lokalnej historii. Prowadząca przedstawiła metody archiwizacji historii mówionej i przeprowadzenia badań terenowych z osobami starszymi. Wskazała, jak się przygotować do zaplanowanych rozmów i jak potem opracować materiały. Podkreśliła ogromne znaczenie zebranej w ten sposób dokumentacji dla zachowania lokalnej historii i tradycji. Uczuliła młodzież, że wywiady z osobami starszymi wymagają taktu i kultury.

          Te dwa zadania to początek realizacji projektu. W najbliższym czasie odbędą się warsztaty ceramiczne, tradycyjnej kuchni regionalnej i wikliniarskie. Uczniowie z czterech szkół podstawowych w naszej gminie zbierają w swoich miejscowościach materiały o dawnych zawodach, przeprowadzają spotkania, odwiedzają dawnych rzemieślników. Opracowane materiały zebrane przez uczniów w Długiem, Jaćmierzu, Zarszynie i Bażanówce będą opublikowane w książce, która będzie trwałym efektem realizowanego projektu.
          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • Podsumowanie akcji "Jak nie czytam, jak czytam"

        • 28.06.2023
        • 7 czerwca razem z uczniami z kilku tysięcy szkół z całej Polski przystąpiliśmy do bicia rekordu czytania – wszyscy w tym samym, jednym momencie.

          Uczniowie od klasy „0” do „8” na miejsce akcji wybrali Bibliotekę wiejską w Długiem, plac zabaw przy szkole oraz boisko sportowe „Orlik. Niestety z powodu niesprzyjającej w tym dniu pogody, akcja została przeniesiona na salę gimnastyczną oraz świetlicę szkolną. O godzinie 9. uczniowie całej społeczności szkolnej udali się do biblioteki wiejskiej, gdzie tworząc długą kolejkę czytelników, zaprezentowali się jako Ci co umieją, lubią i chcą czytać. O godz. 10 rozpoczęło się wspólne czytanie oraz towarzyszące im różne akcje czytelnicze, m.in. "Gra Planszowa". Cała „planszówka” z charakterystycznym tytułem, wymyślonym przed kilku laty spontanicznie przez uczniów: "GDY CZYTAMY MĄDRE GŁOWY MAMY", została przygotowana i przeprowadzona przez grupę uczniów. Zespoły klasowe wystawiły swoich reprezentantów, uczniowie ubrali się na tę okazję we wcześniej wylosowane kolory. Zawodnicy mieli do dyspozycji „Trzy Koła Ratunkowe”. Jak zwykle w każdej grze, tak i w naszej można było natrafić na pola niespodzianki. Np. zatrzymanie się w miejscu oznaczonym kroplami wody dawało szansę przesunięcia się do przodu o 3 pola - o ile cała klasa wypiła słoną wodę mineralną z pobliskiego Uzdrowiska. Pytania do gry zostały samodzielnie ułożone przez uczniów pod okiem pań polonistek oraz bibliotekarki. Do mety dotarły reprezentacje wszystkich zaangażowanych klas od 4 do 8.

          W tym samym czasie dzieci z klas 0-III spędziły wyjątkowy czas z zaproszonymi gośćmi. Babcie i dziadkowie uświetnili ten dzień czytając książki najmłodszym. Szkolna świetlica w ten dzień stała się „słonecznym ogrodem”. Dzieci losowały tytuły utworów wybranych na tę okazję. Babcie Alicja i Teresa oraz dziadzio Marian ubrali się specjalnie na tę okazję w specjalne stroje i z zaangażowaniem czytali dzieciom książki. Zarówno zaproszonym gościom jak i dzieciom sprawiło to dużo radości.

          W Ogólnopolską akcję czytelniczą „Jak nie czytam, jak czytam” włączyła się cała społeczność Szkoły Podstawowej w Długiem wraz z nauczycielami i Samorządem Uczniowskim.

          Ta coroczna akcja, zainicjowana w 2016 r. przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, promocja czytania dla przyjemności oraz pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu.

           

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

        • 23.06.2023
        • 23 czerwca 2023 roku – ostatni dzień roku szkolnego 2022/2023 - to dzień długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów, którzy marzyli już o odpoczynku po długich miesiącach intensywnej nauki. Rozpoczęliśmy go mszą świętą w kościele parafialnym, następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz Rodzicami przybyli na salę gimnastyczną, gdzie obejrzeliśmy programy artystyczne tegorocznych absolwentów oraz żegnających ich uczniów z klasy VII. Siódmoklasiści mile pożegnali swoich starszych kolegów wręczając im drobne upominki.

          Następnie Pani Dyrektor złożyła gratulacje wszystkim uczniom, wręczyła świadectwa, dyplomy i nagrody. Podziękowała również za pracę wszystkim nauczycielom i pracownikom, a także Radzie Rodziców za owocną współpracę, oraz Panu Andrzejowi Wronie i Radzie Sołeckiej za ufundowane vouchery, dla najlepszych uczniów z poszczególnych klas.

          Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła życzenia wspaniałych, radosnych i bezpiecznych wakacji :)

        • Bezpieczne wakacje - spotkanie edukacyjne z policjantką

        • 23.06.2023
        • W czwartek 22 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku, podczas którego wysłuchali wystąpienia dotyczącego bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. W trakcie pogadanki dzieci utrwaliły m.in. wiedzę z zakresu prawidłowego poruszania się po drodze zarówno pieszo jak i rowerem, właściwego przechodzenia przez jednię, bezpiecznego zachowania podczas kontaktu z psem oraz w czasie ataku przez to zwierzę. Omówione zostały również zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców, a także jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji.
          Dzieci miały również okazję do tego, aby zobaczyć z bliska policyjny radiowóz, w którym można było usiąść i poczuć się jak prawdziwy policjant.

          Na koniec pani policjantka życzyła wszystkim miłych i bezpiecznych wakacji. 

           

        • Wizyta w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie

        • 22.06.2023
        • Uczniowie z klas IV-VI w środę 21 czerwca udali się do Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie. Dziękujemy serdecznie Pani Danucie Dec za interesujące spotkanie, podczas którego uczniowie mogli pooglądać eksponaty oraz wysłuchać bardzo ciekawych opowieści na ich temat.

        • Spotkanie w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem

        • 22.06.2023
        • W dniu 19.05.2022r. uczniowie z klas IV-VIII odwiedzili strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem. Uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogli poznać specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie, obejrzeć wozy strażackie i ich wyposażenie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Ponadto mogli obejrzeć pokaz pierwszej pomocy. 
          Serdecznie dziękujemy za tak ciekawie poprowadzone spotkanie.
        • Gminny Turniej Szkół Podstawowych w Piłce Nożnej

        • 19.06.2023
        • W czwartek 15 czerwca na boisku sportowym Orlik przy naszej Szkole, odbył się Turniej Piłki Nożnej dla uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Zarszyn. Turniej przeprowadzono w dwóch kategoriach: kategoria dziewcząt oraz kategoria chłopców.

          Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!
          Drużynie chłopców, którzy zajęli I miejsce w turnieju oraz drużynie dziewcząt, które zajęły IV miejsce.

        • XX Rajd „WITAJ WIOSNO” z PTTK Sanok

        • 16.06.2023
        • 15 czerwca 2023 piętnastoosobowa grupa uczniów naszej Szkoły uczestniczyła w Rajdzie organizowanym przez PTTK SANOK. Wyruszyli w drogę autokarem już o 8. rano, po drodze dołączyły się Szkoła Podstawowa w Pisarowcach i Szkoła Podstawowa nr 8 z Sanoka. Punkt 9. grupa wyruszyła na szlak z Woli Piotrowej na szczyt Tokarnia (778 m n.p.m), następnie zeszli do  Karlikowa. Z racji, że tempo marszu było szybkie, Pan przewodnik zadecydował, aby zdobyć jeszcze jeden szczyt w ramach Korony Ziemii Sanockiej - Patrię (474 m n.p.m.).
          Pogoda była wyśmienita, widoki piękne więc humory wszystkim dopisywały, co sprawiło, że rajd był bardzo udany.

        • Gminny Konkurs Matematyczny

        • 13.06.2023
        • Uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli dzisiaj w Gminnym Konkursie Matematycznym "Potyczki Matematyczne", który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaćmierzu. Osiągnęli następujące wyniki w swoich kategoriach wiekowych:

          Filip Tutak (kl. III) - II miejsce
          Wiktoria Goleń (kl. IV) - III miejsce
          Jakub Szychowski (kl. V) - IV miejsce
          Vanessa Bąk (kl. VI) - IV miejsce
          Oliwier Gładysiewicz (kl. VII) - II miejsce
          Jakub Stączek (kl. VIII) - V miejsce

          Serdecznie gratulujemy!:)

           

        • Informacja

        • 07.06.2023
        • Dyrektor Szkoły przypomina, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego na rok 2022/2023
          dzień 9 czerwca 2023 r. (piątek)
          jest dniem wolnym
          od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
          w szkole i oddziale przedszkolnym.

        • Wycieczka szkolna klas IV-VIII

        • 07.06.2023
        • Uczniowie z klas IV-VIII również wybrali się na wycieczkę szkolną 2 czerwca. Dzień rozpoczęli od zwiedzania Zamku w Łańcucie. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz", w którym uczniowie mogli do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy wrócili zadowoleni do domu.

        • Wycieczka szkolna klas I-III

        • 07.06.2023
        • Klasy I, II i III wybrały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej Hokka Hey w Kunowej.

          Dzieci fantastycznie spędziły czas na grach i zabawach z animatorem, zwiedzaniu wioski indiańskiej, mini ZOO, nie zabrakło również ogniska z kiełbaskami. Po tak ciekawie i wesoło spędzonym dniu, dzieci z uśmiechami na twarzy wrócili do domu.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. J. Stapińskiego w Długiem
      • (+13) 46-71-036
      • Długie, ul. Sanocka 121 38-530 Zarszyn Poland
      • Adresem Elektronicznej Skrzynki Podawczej jest - /SPDlugieSanocka/SkrytkaESP
    • Logowanie

  • liczba odwiedzin: 45290