W środę 4 października obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt. Uczniowie klasy 7 przygotowali gazetki szkolne pn. "Zagadki o zwierzętach" oraz "Dzień Zwierząt matematycznie". Zajęcia najmłodszych uczniów uczęszczających na świetlicę oraz z oddziału przedszkolnego rownież w tym dniu były związane ze świętem zwierząt. Dzieci grały w zwierzęce memory i domino, a także w zabawy dźwiękonaśladowcze, ruchowe, plastyczne i czytelnicze.
Aktualności
Światowy Dzień Zwierząt
- 11.10.2023
- 18
Wycieczka kl. V, VI i VII na Połoninę Wetlińską
- 06.10.2023
- 9
4 października uczniowie klasy V, VI i VII wraz z opiekunami oraz przewodnikiem panem Wojciechem Węgrzynem udali się na wycieczkę szkolną w Bieszczady. Celem było zdobycie Połoniny Wetlińskiej. Jest to jedno z najpopularniejszych bieszczadzkich miejsc. Na szczycie znajduje się legendarna Chatka Puchatka zwana niegdyś tawerną - najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. W tym miejscu wszyscy odśpiewali "Odę do radości" dumni z pokonania trudów stromego podejścia.
Bieszczady jesienią są najpiękniejsze. To co dzieje się w przyrodzie przyprawia o zawrót głowy, czego uczestnicy wycieczki byli świadkami wędrując szczytem połoniny. Wycieczkę pełną wrażeń zakończono w Wetlinie.
A stamtąd grupa zadowolona powróciła do domów z przekonniem, że warto było zobaczyć Bieszczady jesienią.
Dzień Chłopaka
- 03.10.2023
- 1
W poniedziałek dziewczynki z każdej klasy przygotowały małe niespodzianki dla swoich kolegów z okazji ochodzonego 30 września Dnia Chłopaka. Oprócz upominków wręczonych w swoich klasach, chłopcy otrzymali również rysunki ze swoimi podobiznami.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 02.10.2023
- 14
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To wspaniała okazja do różnych akcji promujących czytanie na głos, dzięki któremu można wspólnie poznawać magiczny świat literatury, pełen fascynujących historii, przygód i często mądrych nauk.
W naszej szkole również wiele się dzisiaj działo. Dzień rozpoczął się od wysłuchania przez uczniów klas IV-VIII fragmentów książek czytanych głośno przez nauczycieli. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III spędziły wyjątkowy czas na świeżym powietrzu. Siedząc na przygotowanych wcześniej kocykach, losowały tytuły książek, które czytały im ich starsze koleżanki. Dzieci były bardzo zaciekawione czytanymi historiami i bardzo zadowolone z takiej formy zajęć. Podziękowania należą się pomysłodawczyni i koordynatorce całej akcji głośnego czytania w naszej szkole - Pani Eli Ziembie, oraz Wiktorii Goleń, Kindze Kowalewskiej, Lenie Kozimor, Zuzi Nycz, Zuzi Szajnie i Ewie Twardy, które tak pięknie czytały książki swoim młodszym koleżankom i kolegom :)
Projekt edukacyjny "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
- 29.09.2023
- 15
Kolejny raz nasze przedszkole realizuje projekt edukacyjny "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Głównymi celami projektu są: wprowadzenie dziecka w świat literatury, budzenie zaciekawienia książką, uświadamianie roli czytelnictwa w życiu dziecka.
Pokaz iluzjonisty
- 27.09.2023
- 5
Dzisiaj naszą szkołę odwiedził iluzjonista. W swoim programie zaprezentował sztuczki karciane, z piłeczkami, sznurkami, kółkami, naczyniami z wodą i unoszącymi się kulami. Do swoich występów zapraszał uczniów, którzy z bliska mogli podejrzeć wykonywane sztuczki. Na koniec wszyscy otrzymali różne figurki z nadmuchanych balonów.
Wycieczka kl. VIII
- 26.09.2023
- 6
22 września uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami: panią Elżbietą Ziembą i panią Iwoną Ćwiąkałą, udali się na wycieczkę na Przymiarki. Przymiarki to grzbiet górski w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich. Grzbiet położony jest na wschód od Lubatowej i na zachód od Rymanowa Zdroju.
Grupa zaczęła od odwiedzenia zdrojowych źródeł: Danuty i Jana, następnie stromym podejściem udali się w kierunku grzbietu Przymiarek. Ze szczytu można było podziwiać Doły Jasielsko-Sanockie aż po Góry Słonne, panoramę miasta Krosna, po drugiej stronie grzbietu Przymiarek zobaczyć królową Beskidu Niskiego – Cergową oraz granicę Państwa Polskiego ze Słowacją i Ukrainą.
W dalszej części wycieczki grupa udała się do najstarszej części Uzdrowiska Rymanów Zdrój, przechodząc leśną trasą „Ścieżki zdrowia". Po drodze napotkali kolejne źródła: Naftusię, Annę oraz Źródełko Krokusowe, następnie przeszli Wilczą Polaną w stronę zabytkowego cmentarza i miejsca po cerkwi nieistniejącej już wsi Wołtuszowa.
Jak sami uczniowie mówili, była to udana wycieczka.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
- 21.09.2023
- 34
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Tego dnia na naszych najmłodszych uczniów czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Zabawy z chustą animacyjną, balonami, tory przeszkód i inne zabawy muzyczno-ruchowe sprawiły dzieciom wiele radości.
Na koniec Pani Dyrektor nawiązując do słów Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” życzyła przedszkolakom samych radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia.
Podsumowanie projektu pn. "Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej".
- 19.09.2023
17 września 2023 r. w Parku w Posadzie Zarszyńskiej odbyło się podsumowanie projektu pn. "Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej" realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa.
Podczas wydarzenia podziękowania i certyfikaty otrzymali również nasi uczniowie, którzy jako wolontariusze brali udział w realizacji tego projektu: Izabela Demkowska, Magdalena Heret, Kinga Kowalewska, Daniel Kwieciński, Zuzanna Nycz, Weronika Pietrzkiewicz, Kinga Tutak, Ewa Twardy.
Akcja "Sprzątanie świata".
- 18.09.2023
- 30
Jak co roku we wrześniu w calej Polsce odbywa się akcja "Sprzątanie świata". Również i nasi uczniowie po raz kolejny wzięli w niej udział. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem oczyścili z nieporządanych śmieci wiele miejsc w naszej miejscowości. Należą im się wielkie brawa i podziękowania!:)
Międzynarodowy Dzień Kropki
- 18.09.2023
- 5
Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Dzisiaj na lekcjach plastyki uczniowie klasy IV oraz VII wykonywali gry logiczne pn. "Kropka w probówce".
„Bezpieczna droga do szkoły”
- 14.09.2023
- Dzisiaj odbyło się spotkanie z Panią Barbarą Milczanowską - dzielnicową Posterunku Policji w Besku w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat bezpiecznej drogi do szkoły i ze szkoły. Uczniom z klas I-IV oraz oddziału przedszkolnego zostały przekazane zasady bezpiecznego korzystania z drogi, postępowania podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jazdy na rowerze, konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa. Ponadto Pani dzielnicowa przypomniała uczniom o właściwym zachowaniu podczas kontaktu z obcą osobą i agresywnym psem. Podkreśliła również znaczenie używania elementów odblaskowych oraz znajomość numerów alarmowych. Na koniec spotkania uczniowie klasy I otrzymali opaski odblaskowe.
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
- 12.09.2023
18 września o godz. 10:00 rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Zarszynie, którego organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Bezpłatne zajęcia (wykłady i warsztaty) przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenu Gminy Zarszyn.
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 18 września o godzinie 10.00 i potrwają do 25 września (włącznie).
Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).
Wywiadówka
- 06.09.2023
Szkoły Pełne Talentów
- 05.09.2023
1 września ruszyła druga edycja programu Szkoły Pełne Talentów.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.
W ubiegłym roku, dzięki Waszemu wsparciu udało się wzbogacić ofertę naszej świetlicy szkolnej w gry planszowe.
Zasady akcji są takie same jak rok temu:
1. Zrób zakupy za min. 50zł (w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc),
2. Przy kasie odbierz kupon - TALENCIAKA,
3. Przekaż TALENCIAKA szkole.
W jaki sposób przekazać je szkole?
Są trzy drogi:
1. Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.
2. Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam wyszukać naszą szkołę i przepisać kod alfanumeryczny.
3. Przekazując Talenciaki do specjalnie przygotowanych pudełek, które umieszczone są każdym piętrze w szkole.
Talenciaki zbieramy od 01.09. do 19.11.2023.
Liczymy na Was również i w tym roku!
Wizyta fotografa
- 05.09.2023
W najbliższy czwartek 07.09.2023 r. o godzinie 8:00 szkołę odwiedzi fotograf.
Zdjęcia będzie można zabrać do domu, obejrzeć, zakupić lub zwrócić do szkoły.
Prosimy o zapoznanie się z ofertą.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
- 05.09.2023
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym. Dużo zapału, chęci do nauki oraz nieustającej ciekawości w poznawaniu otaczającego świata. Niech ten czas będzie dla Was nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym czasem spędzonym w gronie rówieśników.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
- 01.09.2023
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024 w naszej Szkole rozpocznie się mszą świętą 4 września 2023 r. o godz. 8:00 w Kościele pw. Świętej Królowej Jadwigi w Długiem. Następnie o godz. 9:00 spotkamy się na boisku sportowym Orlik. Jeżeli będzie padać, spotkanie odbędzie się na górnym korytarzu.
Serdecznie zapraszam,
Dyrektor SP Długie
WARSZTATY WIKLINIARSKIE
- 26.07.2023
- 1
Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało 25.07.2023 r. warsztaty wikliniarskie w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej. Wzięli w nich udział wolontariusze – uczniowie ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Katarzyna Onacko, mistrzyni koszykarstwa – plecionkarstwa, wykładowczyni Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.
W cudownej, twórczej atmosferze, w skupieniu, nasi wolontariusze wykonali z wikliny wieńce, które będą bazą do przygotowania dekoracji okolicznościowych oraz kwiaty – z plecionym środkiem, płatkami i listkami. Uczniowie podkreślali, że wikliniarstwo wymaga cierpliwości i uwagi, czego na pewno im nie zabrakło, bo wszystkie prace zachwycały precyzją i starannością wykonania. Prace będą wystawione podczas biesiady podsumowującej, a po niej wrócą do twórców – wolontariuszy.
Lidia Zielonka, koordynatorka projektu
II CZĘŚĆ WARSZTATÓW CERAMICZNYCH
- 12.07.2023
- 8
Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie w ramach realizacji projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało 10.07.2023 r. drugą część warsztatów ceramicznych dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzui Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Aneta Szałankiewicz, dyrektorka GOK w Besku i wolontariuszka Izabela Wielobób. To była druga część warsztatów. Wcześniej uczestnicy wykonali z gliny paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których będą przyklejone magnesy. Wszystkie prace zostały wypalone w piecu. Podczas drugiej części zajęć uczestnicy szkliwili swoje prace. Zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach. Dobierali kolory szkliw i nanosili je na swoje patery, kubki i małe elementy dekoracyjne – serduszka, gwiazdki, kwiatki. Po wyschnięciu prace znów trafią do pieca, by kolory stały się żywe i wyraźne a prace trwałe.
Podkreślić należy, że nasi wolontariusze pracowali wyjątkowo solidnie, byli aktywni, kreatywni, pomagali sobie nawzajem. Po zajęciach posprzątali salę.
Lidia Zielonka, koordynatorka projektu
Archiwum Aktualności