• Uczniowie naszej szkoły z wizytą u Państwa Węgrzynów w ramach projektu „Cepy i kormony – prace polowe Zarszyna i okolic”

        • 13.05.2024
        • W dniu 9 maja br. grupa wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Długiem (Izabela Demkowska, Kinga Kowalewska, Zuzanna Lutecka, Szymon Szajna, Kinga Warchoł) w ramach projektu „Cepy i kormony – prace polowe Zarszyna i okolic” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska Edycja 2024 realizowanego przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie wspólnie z opiekunką Danutą Dec wybrała się do Państwa Ryszardy i Eugeniusza Węgrzynów na spotkanie dotyczące dawnych prac polowych w Długiem. W spotkaniu uczestniczyły również Aleksandra Małek, Maria Grabowska, Renata Twardy i Irena Kasza.

          W miłej i serdecznej atmosferze, w altanie, przy słodkim poczęstunku obecne seniorki i gospodarz domu opowiadali wolontariuszom o pracy na polu dawniej. W ponad dwugodzinnym spotkaniu omówiony został roczny kalendarz pracy rolnika. Pytań było sporo, podziwu dla pracy w polu opowiadających również.

          Później nastąpił pokaz sprzętu używanego dawniej przy pracach polowych. Wolontariusze zobaczyli m.in. płużek, pług, koleczka, kosę z kabłąkiem, części wozu drabiniastego. W czasie zwiedzania uwagę uczniów zwróciła kwoka z małymi kurczątkami i wóz konny.

          Jednak największą atrakcją okazała się nauka zawiązywania „kormonów” i próba sadzenia z nich ziemniaków. Ta część praktyczna odbywała się już na poletku innego gospodarza.

        • Projekt Stowarzyszenia "Inicjatywa" : „CEPY, KORMONY – PRACE POLOWE MIESZKAŃCÓW ZARSZYNA I OKOLIC”

        • 13.05.2024
        • Zarszyńskie Stowarzyszenie „Inicjatywa” realizuje projekt: „Cepy i kormony – prace polowe mieszkańców Zarszyna i okolic”, w ramach którego postanowiło udokumentować dawne prace polowe, popularyzować je, a zebrane materiały /wywiady, archiwalne zdjęcia/ zebrać i wydać w formie publikacji. W projekcie biorą udział uczniowie czterech szkół podstawowych z Gminy Zarszyn – z Bażanówki, Długiego, Jaćmierza i Zarszyna.

          Jednym z zadań, które będą realizowali, są wywiady ze starszymi mieszkańcami wsi. Aby dobrze przygotować się do rozmów, wolontariusze wzięli udział w szkoleniu, które przygotowała i prowadziła Danuta Dec, nauczycielka historii, autorka kilkudziesięciu artykułów dotyczących tematyki regionalnej ilokalnej historii, współautorka książki: "Monografia Zarszyna i Posady Zarszyńskiej". Temat szkolenia brzmiał: „Archiwizacja historii mówionej i przeprowadzenie badań terenowych z osobami starszymi”. Danuta Dec omówiła szczegółowo zasady przeprowadzania wywiadów, sposób formułowania pytań i podkreśliła ważność kulturalnego zachowania wolontariuszy podczas spotkań. Następnie grupa 21 uczniów wzięła udział w warsztatach, podczas których, dobrani w pary, przeprowadzali ze sobą krótkie wywiady.

          Już niedługo wolontariusze będą mogli wykorzystać wiedzę i umiejętności podczas rozmów z mieszkańcami swoich wsi o dawnych pracach polowych.

          Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

        • Nowy projekt Stowarzyszenia "Inicjatywa" w Zarszynie

        • 13.05.2024
        • Z radością informujemy, że Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie rozpoczyna realizację projektu: „Cepy i kormony – prace polowe mieszkańców Zarszyna i okolic” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska Edycja 2024.

          Celem projektu jest udokumentowanie dawnych prac polowych naszych przodków, ich popularyzacja oraz opracowanie zebranych materiałów w formie publikacji, która będzie zawierała opis dawnych prac polowych i ludowych sposobów leczenia (ziołolecznictwo), zdjęcia z udziału młodzieży w pracach polowych i archiwalne fotografie związane z tą tematyką. W ubiegłym roku, dzięki realizacji projektu NCK, wydaliśmy publikację o dawnych rzemieślnikach, zawodach i pasjach, a tegoroczna publikacja będzie związana z pracami polowymi.

          Zaplanowano też cykl szkoleń dla młodzieży związanych z dawnymi zajęciami mieszkańców naszego regionu (zajęcia zielarskie, warsztaty robienia przetworów, kuchni ludowej, udział w tradycyjnych żniwach w skansenie w Sanoku, warsztaty garncarstwa na kole). Odbędzie się również konferencja etnograficzna na temat dawnych prac polowych, szkolenie dla wolontariuszy na temat archiwizacji historii mówionej i badania terenowe polegające na zbieraniu przez młodzież materiałów od osób starszych o dawnych pracach polowych. Podsumowaniem zadania będzie biesiada ludowa. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy!

          Członkowie Stowarzyszenia „Inicjatywa”

        • Uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

        • 30.04.2024
        • Dzisiaj podczas uroczystego apelu uczniowie klasy 7 zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytujacji 3 Maja. Była to cenna lekcja historii, podczas której uczniowie mogli zapoznać się z istotnymi dla naszego kraju wydarzeniami z przeszłości, związanymi z obradami Sejmu Wielkiego oraz uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji.

          Również w dniu dzisiejszym uczniowie klasy II i III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na krótkie spacery po najbliższej okolicy z chorągiewkami oraz flagami w rękach, aby uczcić Dzień Flagi🇵🇱.

        • Wielkie sukcesy naszych uczniów w konkursie kuratoryjnym z fizyki

        • 30.04.2024
        • Niezmiernie miło nam poinformować o kolejnych wspaniałych sukcesach naszych uczniów, za które należą się im wielkie brawa i słowa uznania!

          Ogromne gratulacje dla Adriana Warneckiego, który został laureatem konkursu przedmiotowego z fizyki, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, zajmując 3 miejsce w województwie!

          Gratulujemy również Olivierowi Gładysiewiczowi, który został finalistą tego samego konkursu.

          Chłopaki przez ostatnie miesiące bardzo pilnie przygotowywali się do konkursu. Najpierw do etapu szkolnego, później rejonowego i wojewódzkiego. Niejednokrotnie spotykali się na dodatkową naukę po lekcjach czy też w wolnych od nauki szkolnej dniach. A to wszystko odbywało się pod opieką Pana Adama Gebusa - nauczyciela fizyki, któremu serdecznie dziękujemy!

        • Kwietniowe wydanie gazetki szkolnej "Byle do przerwy"

        • 30.04.2024
        • Zapraszamy do przeczytania nowego kwietniowego wydania gazetki szkolnej "Byle do przerwy". A w nim jak zawsze ciekawostki z życia szkoły, artykuły, opowiadania i wiele innych interesujących tematów. Idealny dodatek do weekendowego relaksu ;)

        • Spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego z Panią pielęgniarką

        • 30.04.2024
        • Wczoraj Pani Ewelina Lutecka odwiedziła dzieci z oddziału przedszkolnego. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej na temat zawodu pielęgniarki, a także poznać sposoby na radzenie sobie ze strachem przed zabiegami. Największe zainteresowanie wzbudziły akcesoria medyczne, z którymi przybyła Pani pielęgniarka, czyli aparat do mierzenia ciśnienia, strzykawki, bandaże, czepki i maseczki.

          Dziękujemy Pani Ewelinie za poświęcony czas i bardzo ciekawe zajęcia.

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • 29.04.2024
        • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa", który ma na celu wspieranie uczniów w zakresie rozwijania ich zainteresowań poprzez promocję i rozwój czytelnictwa.

        • Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego oraz Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

        • 26.04.2024
        • 26.03.2024 r odbył się I etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego oraz Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Wczoraj nasi uczniowie wybrali się się Szkoły Podstawowej w Besku, aby wziąć udział w II etapie konkursów. Z języka angielskiego po I etapie zakwalifikowali się: Adrian Warnecki (kl. VIII), Nikodem Małek (kl. VIII), Ania Wojtal (kl.VIII) oraz Dawid Wojtal (kl. VII). Natomiast z języka niemieckiego Magdalena Szychowska (kl. VIII) oraz Nikodem Małek (VIII). Wszystkim uczniom należą się brawa za zakwalifikowanie się do II etapu.

          A w szczególności serdecznie gratulujemy Magdalenie Szychowskiej, która zdobyła tytuł laureata Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych zajmując III miejsce :)

        • Powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

        • 26.04.2024
        • 24 kwietnia odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, w którym brała udział szóstka uczniów z Gminy Zarszyn, w tym nasz uczeń Szymon Szajna. Wszyscy musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu pożarnictwa i pierwszej pomocy przedmedycznej. Gratulujemy udziału i osiągniętych sukcesów.

        • Sukcesy naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorkim Polskiej Poezji Patriotycznej

        • 24.04.2024
        • W dniu dzisiejszym odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorki Polskiej Poezji Patriotycznej w Pielni. W konkursie wzięli udział: Julian Kruczkiewicz (kl.II), Wiktoria Goleń (kl.V) oraz Izabela Demkowska (kl.VII). Zarówno Julian, jak i Wiktoria zajęli II miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Dziękujemy wszystkim za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i serdecznie gratulujemy sukcesów!

        • Światowy Dzień Ziemi

        • 22.04.2024
        • 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto, którego celem jest zwiekszenie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego. Każdego roku nasi uczniowie aktywnie włączają się w obchody tego wyjątkowego wydarzenia, aby pokazać jak ważne jest dbania o naszą planetę. Działania naszych uczniów rozpoczęły się już kilka dni temu. Najpierw klasa IV posadziła kwiaty, o które każdego dnia dbały dzieci uczęszczające na świetlicę. Natomiast uczniowie klasy II uporządkowali i przygotowali rabatę, na której następnie posadzili kwiaty: lawendę oraz floks szydlasty, które będą upiększać najbliższe otoczenie naszej szkoły. Na dzisiejszym apelu najmłodsze dziewczynki z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III: Amelia Cwynar, Oliwia Małek, Łucja Sieczkowska, Alicja Szałajko, Wiktoria Wrona, Kalina Kondracka, Lilianna Nycz, Milena Markowska, Iga Mendofik, Lena Gładysiewicz i Marcelina Seman, pięknie recytowały wiersze o tematyce wiosennej. W nagrodę otrzymały między innymi kwiaty posadzone przez klasę IV, jako jedno z działań w ramach Dnia Dobrych Uczynków. Na koniec dzisiejszych obchodów uczniowie klasy I zaśpiewali nam kilka wiosennych piosenek, które pomimo niesprzyjającej aury na zewnątrz, wspaniale wprowadziły nas w radosny, wiosenny klimat :)

        • Gminny Konkurs "Potyczki Matematyczne"

        • 19.04.2024
        • 16 kwietnia w Szkole Podstawowej w Odrzechowej odbył się Gminny Konkurs "Potyczki Matematyczne". Naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian Kuźniar (kl.IIl), Kacper Król (kl.IV), Zuzanna Szajna (kl. V), Jakub Szychowski (kl.VI), Dawid Wojtal (kl.VII), Magdalena Szychowska (kl.VIII).

          Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a Magdalenie Szychowskiej serdecznie gratulujemy zajęcia II miejsca w swojej kategorii wiekowej.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. J. Stapińskiego w Długiem
      • (+13) 46-71-036
      • Długie, ul. Sanocka 121 38-530 Zarszyn Poland
      • Adresem Elektronicznej Skrzynki Podawczej jest - /SPDlugieSanocka/SkrytkaESP
    • Logowanie

  • liczba odwiedzin: 46113