LIST DO RODZICÓW
WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ INTELEKTUALNY DZIECI I MŁODZIEŻY
We.współczesnym świecie umiejętność czytania i pisania jest nieodzowna. Czytelnictwo jako element cywilizacji, nauki i.kulturyjest najpotężniejszym instrumentem, podstawą postępu i rozwoju człowieka.Brak oczytania uniemożliwia wyrażanie swoich myśli, poglądów, przekonań. Uniemożliwia porozumiewanie i prawidłowe komunikowanie się.Dom rodzinny ma najsilniejszy wpływ na rozwój zainteresowań czytelniczych, ponieważ to właśnie tam ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z.książką. Edukacja czytelnicza jako proces nauczania człowieka, rozpoczyna się z chwilą, gdy matka lub ojciec czyta dziecku baśń lub bajkę. Zalety głośnego czytania dzieciom od pierwszych tygodni życia są rozliczne i niepowtarzalne:od stymulowania rozwoju mózgu, uczenia myślenia i rozbudzania zainteresowań, poprzez skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa aż do kształtowania nawyku czytania na całe życie.
Żyjemy w rzeczywistości, w której lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy.Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Młodzi ludzie, tak jak we wszystkich dziedzinach życia, potrzebują przewodników.i autorytetów, którzy wprowadzą ich w magiczny świat literatury, wzbudzą zainteresowania czytelnicze, odkryją wartość i magiczną moc książek. Tak doniosłą i zaszczytną funkcję w najmłodszych latach powinni pełnić rodzice. To oni dobierają odpowiednie książki i poświęcają czas, aby je przeczytać, kształcą postawę czytelniczą swoich pociech, przyszłych czytelników, wpływają na ich stosunek do książek i czytelnictwa. Zatem, Drodzy Państwo, bądźmy dla naszych dzieci autorytetami, wzorami, przewodnikami w świecie literatury i czytelnictwa.
Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować.
Dorastanie jest etapem, w którym rodzice bardzo często mają problemz zaakceptowaniem i przyjęciem istotnych zmian, jakim ulega ich dziecko.W rezultacie dochodzić może do konfliktów i wzajemnego niezrozumienia. Dorastająca córka lub syn może wówczas oddalić się od rodziców i szukać akceptacji wśród członków grupy rówieśniczej. Większość wolnego czasu będzie spędzać z kolegami, czy przed ekranem telewizora lub komputerem. W tym czasie latorośl nie tylko przeżywa okres buntu, jego rozwojowi towarzyszy wzrost wrażliwości zmysłów, bardzo intensywnie rozwija się wyobraźnia.Ten proces może być wzmacniany i prawidłowo kierowany między innymi poprzez dobór odpowiedniej literatury i zachętę do czytania. Wydaje się,że.czas wspólnego głośnego czytania minął już bezpowrotnie. Ale czy na pewno? Książka może stać się jednym z istotnych elementów sprzyjających rozwojowi nastolatka. Może podtrzymywać i kształtować prawidłowe relacje między rodzicami a ich dorastającym dzieckiem. Zapewne trudno będzie kontynuować głośne czytanie, więc może warto zaproponować inne formy spędzania czasu z książką : wieczorne wspólne czytanie (wymienianie się uwagami, spostrzeżeniami), wyszukiwanie interesujących, czy humorystycznych fragmentów książek. Początkowo może się to wydać trudne i dziwne. Jednak badania dowodzą, że poprzez czytanie i obcowaniez książką relacje rodzica z dzieckiem mogą się zacieśnić, pozwolą zrozumieć świat nastolatka, sprawią autentyczną radość i satysfakcję. Lektura może stać się wstępem do dalszych rozmów o wielu jakże istotnych sprawach, problemach, z jakimi stykamy się w codziennym życiu.
„Droga do czytania wiedzie przez aktywny udział rodziców w.tym procesie (…) Nikt i nic nie może ich w tym wyręczyć. Biblioteka, przedszkole, szkoła mogą być tylko pomocą” – dopiero współdziałanie szkoły oraz domu rodzinnego w tej dziedzinie może dać efekty jedynie w warunkach wzajemnego zrozumienia.
Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie.