• Projekty

          • Stowarzyszenie Klub Seniora „Mam Chęć” w Długiem w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zarszynie zrealizowało projekt „Ziołowy zawrót głowy - Matka natura lekiem na wszystko”. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Termin realizacji zadania: 19.07.2021 r. – 31.12.2021 r. Kwota dofinasowania 30 000 zł.

            Zapraszamy do udziału w projekcie i do śledzenia strony www.gok.zarszyn.pl.

             

            Działania projektowe:

            Organizacja biura projektu, promocja projektu i rekrutacja

            Warsztaty terenowe - zielone lekcje "Poznaj i zapamiętaj - czyli jak zrobić dobry zielnik"

            Konkurs plastyczny „Ziołowy ogródek”

            Warsztaty kulinarne - "No ładne kwiatki-czyli zupa ze stokrotek i pokrzywy" przygotowanie potraw z wykorzystaniem ziół

            Warsztatów „Ziołowe bukiety”

            Dary Ziemi – Zwyczaj święcenia bukietów i wieńców”.

            „Ziołowy parapet” - hodowla ziół sadzenie i pielęgnacja – woreczki zapachowe z lawendą.

            Warsztaty: „Zioła dla zdrowia i urody”

             

             

             

            „Ziołowy zawrót głowy - Matka natura lekiem na wszystko”

            Stowarzyszenie Klub Seniora „Mam Chęć” w Długiem w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zarszynie zrealizowało projekt „Ziołowy zawrót głowy - Matka natura lekiem na wszystko”. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Termin realizacji zadania: 19.07.2021r. – 31.12.2021r. Kwota dofinasowania 30 000 zł.

            Pierwszym z przeprowadzonych w ramach projektu działań były Warsztaty terenowe - zielone lekcje "Poznaj i zapamiętaj - czyli jak zrobić dobry zielnik" - rozpoczęły się 26 lipca 2021r. Łącznie przeprowadzono 9 godz. zajęć. W każdym spotkaniu warsztatowym uczestniczyło 10 dzieci i 10 osób dorosłych/seniorów. Podczas spotkań poruszano zagadnienia dotyczące: znaczenia i nazewnictwa roślin, podziału roślin, praktycznego wykonania zielnika  i wiele innych. Działanie polegało na przeprowadzeniu warsztatów terenowych, podczas których prowadzący przekazywał uczestnikom wiedzę na temat roślin i ziół występujących na terenie naszej gminy oraz możliwości ich zastosowania. Dzieci i seniorzy wybrali się na okoliczne pola, łąki, lasy w celu odnalezienia ciekawych gatunków roślin takie jak: dziurawiec, rzepik, barszcz zwyczajny, dzika marchew, krwawnik, skrzyp polny, pięciornik gęsi, koniczyna biała, żywokost i wiele innych.

            Uczestnicy bardzo chętnie brali udział w zielonych lekcjach, dzieci były bardzo zainteresowane zadawały pytania i współpracowały z prowadzącym, chętnie wyszukiwały coraz to nowe gatunki aby dowiedzieć się jak nazywają się zebrane przez nich rośliny.  Warsztaty miały na celu zdobycie praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat ziół, które są w naszym otoczeniu oraz możliwość wykorzystania bogactw natury, które tkwią w ziołach.

            Podczas zajęć w terenie dzieci mogły poznać w jakich warunkach żyją rośliny, jak wyglądają i jakie mają praktyczne zastosowanie. Z zasuszonych ziół stworzone zostały zielniki w antyramach/ramach. Łącznie powstało 30 zielników, które zostały wywieszone w Szkole Podstawowej w Długiem.

            W ramach projektu przeprowadzono Konkurs plastyczny „Ziołowy ogródek”. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: kat. I uczniowie kl. 1-4, kat. II uczniowie kl. 5-8, kat. III osoby dorosłe. Do konkursu wpłynęło łącznie 50 prac. Celem konkursu była popularyzacja ziół. Podczas oceny jury brało pod uwagę zgodność pracy z tematem konkursu, staranność, kreatywność a także sposób wykonania oraz pracochłonność. Wręczenie nagród odbyło się podczas wydarzenia kulturalnego „Dary ziemi zwyczaj święcenia bukietów
            i wieńców”.

            Kolejne działanie to Warsztaty kulinarne - "No ładne kwiatki-czyli zupa ze stokrotek
            i pokrzywy" przygotowanie potraw z wykorzystaniem ziół
            ,
            które przeprowadzono w okresie od 2-6 sierpnia 2021r., odbyło się na 3 spotkania po 3 godz. Łącznie w każdym działaniu warsztatowym uczestniczyło 15 osób dorosłych. W ramach warsztatów grupa docelowa poznała zasady praktycznego zastosowania ziół, kwiatów i roślin uznawanych za chwasty
            w tworzeniu oryginalnych, smacznych a przede wszystkim zdrowych przepisów kulinarnych 
            z zastosowaniem ziół. Każdy z uczestników w czasie warsztatów wykonywał potrawy
            z wykorzystaniem ciekawych przepisów na dania z ziołami przygotowanych przez prowadzącego zajęcia. Każdy z uczestników otrzymał kopie przepisów. W czasie zajęć przygotowano między innymi: zupę ze stokrotek i pokrzywy, koktajle ziołowe, chlebek ziołowy, risotto z czerwoną koniczyną, nadziewane kwiaty dyni na styl włoski, morele pieczone z rozmarynem, ciastka z lawendą, pesto z podagrycznika, zupę dziewięciozielną
            i wiele innych.

            Czwartym działaniem w ramach projektu było zorganizowanie Warsztatów „Ziołowe bukiety” w dniach od 12-13 sierpnia 2021r. Odbyły się 2 spotkania po 3 godziny każde, uczestniczyło w nich 15 dorosłych osób. Prowadząca warsztaty opowiedziała jakie zioła wykorzystywane są do stworzenia bukietów i jakich kwiatów używa się do ich stworzenia. Ponadto podczas spotkań wykonany został wieniec. Bukiety i wieniec zostały zaprezentowane podczas wydarzenia kulturalnego „Dary Ziemi - zwyczaj święcenia bukietów i wieńców”.

            W dniu 15 sierpnia 2021r. zorganizowano wydarzenie kulturalne pn. Dary Ziemi – Zwyczaj święcenia bukietów i wieńców”. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Św. 
            w Kościele Rzymsko – Katolickim w Długiem. Była to Msza Św. z poświęceniem darów ziemi bukietów i wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zarszyn oraz mieszkańców Gminy Zarszyn. W uroczystościach uczestniczyły przedstawicielki okolicznych kół gospodyń wiejskich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Zarszyn. Po Mszy Świętej korowód przy asyście Orkiestry Dętej „Lutnia” przeszedł na stadion sportowy w miejscowości Długie. Wszystkich zebranych podczas niedzielnej uroczystości powitał prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Mam Chęć” w Długiem, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zarszynie, Sołtys Sołectwa Długie. Otwarcia uroczystości dokonała Wójt Gminy Zarszyn - Pani Magdalena Gajewska, w swoim wystąpieniu nawiązała do pracy w rolnictwie. Po powitaniu gości rozpoczęły się występy artystyczne jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta Lutnia w Zarszynie wraz z solistką Klaudią Graboń, następnie Zespół Wokalno – Instrumentalny „Iskra” w Długiem 
            i Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia Sanocka” w Nowosielcach. Zespoły zaprezentowały melodie ludowe w tym pieśni i tańce regionu rzeszowskiego, krośnieńskiego, haczowskiego 
            i sanockiego. Na scenie zaprezentował się również Zespół „Bieszczadersi”. Nie zabrakło również występów solo w wykonaniu Karoliny Kaczmarskiej i Klaudii Graboń oraz Akademii Talentów z Krosna, prezentującej taniec współczesny. Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę bukietów i wieńców żniwnych, wystawę prac plastycznych wykonanych w ramach konkursu „Ziołowy Ogródek” oraz wystawę prac Kornelii Gerlach. Dokonano również podsumowania konkursu plastycznego „Ziołowy Ogródek” i wręczono nagrody dla zwycięzców.

            Podczas uroczystości funkcjonował punkt medyczny z możliwością zaszczepienia przeciw COVID-19, punkt spisu powszechnego, stoiska promocyjne przygotowane między innymi przez: Ośrodek Doradztwa Rolniczego, GAZSYSTEM, Oleje Sanockie. Nie zabrakło również punktów gastronomicznych i atrakcji dla najmłodszych. W wydarzeniu uczestniczyło ok 700 osób. W organizację wydarzenia włączyła się lokalna społeczność: Sołtys wraz z Radą Sołecką, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Długiem, Koło Gospodyń Wiejskich w Długiem, OSP
            w Długiem, LKS w Długiem Pani Bożena Kuzian i ks. Proboszcz Robert Wyczawski.

            W ramach projektu zrealizowano również działanie „Ziołowy parapet” - hodowla ziół sadzenie i pielęgnacja – woreczki zapachowe z lawendą. Spotkania dla dzieci odbywały w Sali Domu Kultury w Długiem. Zaangażowane w projekt dzieci pod okiem seniorów posadziły w skrzynkach rośliny, monitorowały ich wzrost, dbały o nie i podlewały. Kolejnym etapem było ich suszenie i przygotowanie mini woreczków zapachowych. W ramach tego działania odbyły się 3 spotkania po 3 godziny każde. Łącznie 9 godzin spotkań.

            W dniu 19 listopada zorganizowano Warsztaty: „Zioła dla zdrowia i urody”. Podczas warsztatów przedstawiono różne gatunki ziół z których tworzono aromatyczne mieszanki ziołowe dla zdrowia i urody. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotowali na bazie naparów wyciągów maceratów z ziół: krem puszysty na dzień, krem odżywczy na noc, tonik enzymatyczny ziołowy, ziołowy szampon do włosów, musujące kule do kąpieli i antyperspirant. W sześciogodzinnych warsztatach uczestniczyło 15 osób, które otrzymały zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.

            Koordynator projektu: Beata Nawalaniec


    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. J. Stapińskiego w Długiem
      • (+13) 46-71-036
      • Długie, ul. Sanocka 121 38-530 Zarszyn Poland
      • Adresem Elektronicznej Skrzynki Podawczej jest - /SPDlugieSanocka/SkrytkaESP
    • Logowanie

  • liczba odwiedzin: 540