• MAMO I TATO

DLACZEGO WSPÓLNE CZYTANIE JEST WAŻNE?

• Budowanie i zacieśnianie więzi – czytanie razem z dzieckiem to świetna okazja do wspólnego spędzania czasu. A przy okazji poznawania nowej historii, także przeżywanie tych samych emocji: wzruszenia, radości, smutków.

• Odkrywanie wspólnych zainteresowań – może zaciekawi Was kraj, o którym właśnie czytacie i później zaplanujecie tam rodzinną wycieczkę? Albo jeszcze tego samego dnia wybierzecie się na poszukiwanie śladów zwierząt w waszej okolicy, tak jak robił to bohater książki? A może zbudujecie domek na drzewie, podobny do tego, o którym czytaliście?

• Wzbogacanie słownictwa – ćwiczenie głośnego czytania uczy poprawnej wymowy, nadaje wypowiedzi odpowiedni rytm, moduluje głos, ale przede wszystkim pozwala na szybkie przyswajanie i zapamiętywanie nowych słów.

• Pretekst do dalszej rozmowy i poznania się – może to być wymyślanie innych zakończeń czytanej historii, albo „gdybanie” co ja bym zrobił na miejscu bohatera w jego sytuacji. Taka rozmowa pozwala na poznanie wzajemnych niepokoi i marzeń, ale także ujawnia nasze kompleksy oraz poczucie humoru.

• To także okazja do nauczenia się rozmowy na trudne tematy. Jeśli czytamy na głos o wszystkim, to wielce prawdopodobne jest to, że będziemy też umieli o wszystkim rozmawiać.

• Tworzenie tradycji - w przyszłości miło będzie wspomnieć ten wspólnie spędzony czas. Może wspólne, rodzinne czytanie stanie się zwyczajem w przyszłych domach waszych dzieci.

ZOBACZ, CIEKAWE POMYSŁY

JAK SPĘDZIĆ Z DZIECKIEM CZAS,

PRZECZYTAJ, BY LEPIEJ ROZUMIEĆ I WYCHOWYWAĆ

FUNDACJA